Kandydat

Pamiętaj o tym, że CV jest twoją wizytówką. Jest to pierwszy etap rekrutacji, do którego warto dobrze się przygotować. Zadanie wbrew pozorom nie jest takie łatwe bo nie ma "CV uniwersalnego". Twoja decyzja dotycząca sposobu pisania CV w dużej mierze zależy od doświadczeń zawodowych, jakie już zdobyłeś oraz stanowiska i firmy, do której aplikujesz. Możesz zdecydować się na życiorys chronologiczny (najczęściej spotykany), funkcjonalny lub wykorzystać elementy obydwu.

Typ chronologiczny

Przygotowując taki życiorys opisz w kolejności chronologicznej swoje doświadczenia zawodowe (zaczynając od aktualnego miejsca pracy). Jeśli jesteś studentem zamieść w tym miejscu wszelkie staże i praktyki (podaj zakres obowiązków).

Typ funkcjonalny

Przygotowując taki życiorys odwołujesz się do wymagań potencjalnego pracodawcy. Podkreślasz swoje umiejętności i osiągnięcia. Jeżeli pracodawca oczekuje np. umiejętności projektowania stron www, skoncentruj się na opisaniu swoich doświadczeń w tym zakresie. Tutaj mniejsze znaczenie ma wskazywanie kolejnych pracodawców, wybierz te informacje, które podkreślają twoje walory w oczach pracodawcy.

Typ mieszany

Wykorzystujesz w nim zalety jednego i drugiego rodzaju życiorysu. Możesz opisać umiejętności i osiągnięcia na pierwszym miejscu, a następnie podać informacje na temat swojej kariery zawodowej.

Kiedy już zdecydujesz, który typ życiorysu wybierasz pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

 • Przejrzystość - Wyraźnie oddziel kolejne sekcje. Pamiętaj o odstępach i marginesach
 • Eksponowanie ważnych informacji - Możesz podkreślić lub pogrubić najważniejsze informacje
 • Zwięzłość - Życiorys to nie opowiadanie, najlepiej jeżeli zmieścisz go na jednej stronie ()maksymalnie dwie strony)
 • Poprawność i estetyka - Pamiętaj o tym, że błędy językowe są niedopuszczalne. Zwróć uwagę na stronę estetyczną dokumentu, który wysyłasz lub przedkładasz pracodawcy

Wzór CV - kliknij tutaj

Zródło wzoru CV? tutaj

Przykładów CV szukaj na stronie www.pracuj.pl


Napisanie listu motywacyjnego sprawia nam z reguły więcej problemów niż napisanie CV. Jest to jednak bardzo ważny dokument decydujący niejednokrotnie o tym czy pracodawca zwróci uwagę na naszą kandydaturę. List ten powinien być sprawnym połączeniem informacji zawartych w ogłoszeniu, na które odpowiadamy oraz informacji zawartych w CV.

Pamiętaj o następujących zasadach:

 • odnoś się do konkretnego ogłoszenia,
 • wyeksponuj swoje atuty wymagane na danym stanowisku (predyspozycje, doświadczenie),
 • napisz, dlaczego jesteś zainteresowany pracą właśnie w tej firmie, na tym stanowisku,
 • odwiedź wcześniej strony internetowe danego pracodawcy, aby pozyskać niezbędne informacje,
 • unikaj pustosłowia,
 • rozwiń elementy, których zabrakło w Twoim CV,
 • możesz napisać o swoim charakterze, osobowości, dobrze jeżeli uzasadnisz swoją wypowiedź przykładami,
 • pisz prostym językiem, poprawnie i zwróć uwagę na estetykę.


Aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej oprócz odpowiedniego stroju i zachowania, kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie. Przed rozmową musisz zdobyć informacje na temat firmy, w której chcesz pracować, stanowiska o które się ubiegasz i na swój temat.

Najczęściej spotykane pytania dotyczące firmy to:

 • Gdzie dowiedziałeś się o naszej firmie i co o niej wiesz?
 • Dlaczego chciałbyś pracować w naszej firmie?

Najczęściej spotykane pytania dotyczące stanowiska to:

 • Dlaczego jesteś zainteresowany pracą na tym właśnie stanowisku?
 • Jak wyobrażasz sobie pracę na danym stanowisku?
 • Dlaczego uważasz, że nadajesz się na to stanowisko?
 • Jakie masz cechy i umiejętności, które są ważne na stanowisku, o które się ubiegasz?

Uporządkuj wiedzę na temat swojego wykształcenia, doświadczenia i kwalifikacji tak, aby jak najlepiej zaprezentować się przed pracodawcą, ale przygotuj się również na to, że zechce on sprawdzić twoje umiejętności w praktyce. Często osoby rekrutujące wykorzystują pytania sytuacyjne, żeby na podstawie doświadczeń kandydata zdiagnozować sposób postępowania w przyszłości.

Na przykład:

 • Opisz sytuację, w której musiałeś zorganizować pracę kilku osób,
 • Opisz najbardziej stresującą sytuację, w jakiej się znalazłeś,
 • Przedstaw sytuację, kiedy nie udało Ci się zrealizować powierzonego zadania,

Pamiętaj o tym, że Ty również możesz zadawać pytania pracodawcy. Możesz zapytać o zakres obowiązków, obszar działania, możliwość podnoszenia kwalifikacji, czas pracy, termin wyniku rozmowy kwalifikacyjnej lub termin rozpoczęcia pracy.


 

PORADY PRACUJ.PL

 

5 kłopotliwych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej – jak sobie z nimi radzić?

 

Spotkanie z pracodawcą często wzbudza zdenerwowanie. Aby zmniejszyć stres i zrobić dobre wrażenie, przygotuj się do rozmowy z rekruterem i nie daj się zaskoczyć. Przemyśl odpowiedzi na najbardziej kłopotliwe pytania, np. dotyczące motywacji do pracy albo radzenia sobie z krytyką.

Pytanie 1: Dlaczego wybrała Pani/wybrał Pan naszą firmę?

Odpowiedź: W takiej sytuacji pracodawca sprawdza, czy osoba rekrutowana zapoznała się z profilem przedsiębiorstwa i czy faktycznie zależy jej na oferowanym stanowisku. Kandydat powinien więc uargumentować, dlaczego zdecydował się aplikować właśnie do tej firmy. Chodzi o przedstawienie zbieżności naszych celów z celami przedsiębiorstwa, dopasowanie do kultury organizacyjnej i zaakcentowanie możliwości rozwoju.

Pytanie 2: Jak radzi sobie Pani/Pan z krytyką?

Odpowiedź: Konstruktywna krytyka pomaga w rozwoju zawodowym i może być źródłem refleksji na temat zmiany zachowania i nawyków. W przypadku takiego pytania można przedstawić sytuację z przeszłości, gdzie uwaga szefa lub współpracowników pozwoliła zmienić błędne postępowanie, np. zaczęliśmy bardziej dbać o organizację pracy i uczyć się zarządzania sobą w czasie, aby uniknąć chaosu informacyjnego podczas zadań zespołowych.

Pytanie 3: Co motywuje Panią/Pana do pracy?

Odpowiedź:  Warto skupić się na takich kwestiach jak: realizacja ciekawych projektów, satysfakcja z wyników czy praca zespołowa. Podczas wykonywania służbowych obowiązków można się wiele nauczyć i rozwijać kompetencje, co zaowocuje późniejszym awansem.

Pytanie 4: Co wyróżnia Panią/Pana na tle innych kandydatów?

Odpowiedź: Rozmowa rekrutacyjna to dobry czas na zaprezentowanie swojej osobowości i najważniejszych kompetencji zawodowych. Warto wspomnieć o unikalnych umiejętnościach, które nie są wymagane, a mogą pomóc w rozwoju firmy lub w realizacji konkretnego projektu.

Pytanie 5: Czy bierze Pani/Pan udział w innych procesach rekrutacyjnych?

Odpowiedź: Powiedz prawdę, jeśli faktycznie uczestniczysz w rozmowach z innymi firmami. Warto jednak unikać budowania wrażenia, że inne oferty są bardziej interesujące, a aplikacja na stanowisko, o które się staramy, ma jedynie charakter zabezpieczenia.

Więcej porad znajdziesz na stronie: https://porady.pracuj.pl

 OPINIA STUDENTÓW WSPS