KOŁO NAUKOWE MEDICUS DLA DZIECI

Koło Naukowe Medicus wzięło udział w imprezie edukacyjnej zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka przez Szkołę Podstawową nr  w Żorach. 

Dzięki naszym studentom  uczestnicy mogli zapoznać się z tajnikami pracy ratownika medycznego. Uczniowie zostali przeszkoleni z pierwszej pomocy, którą przeprowadzali na profesjonalnych fantomach. Ratownicy objaśnili zasady postępowania przy wszelkiego rodzaju nieszczęśliwych wypadkach, min. użądleniach, oparzeniach, urazach.  Atrakcją dla wszystkich zgromadzonych była pozoracja wypadku komunikacyjnego.

img 20230601 wa0000img 20230601 wa0002img 20230601 wa0044img 20230601 wa0048img 20230601 wa0056img 20230601 wa0063img 20230601 wa0065img 20230601 wa0070

DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ

W dniu 9.05.2023 r. na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się XII edycja uroczystości Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W wydarzeniu wzięli udział członkowie Koła Naukowego Medicus WSPS wraz z opiekunem – dr Adamem Bernertem.
Impreza ma na celu propagowanie akceptacji, zrozumienia i wsparcia, a także przeciwdziałanie krzywdzącym stereotypom i wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością intelektualną.  Dzięki naszym studentom, uczestniczy imprezy mogli z poznać z bliska pracę ratownika medycznego. Chętni mieli możliwość obejrzeć wnętrze karetki oraz przeprowadzić pierwszą pomoc na specjalistycznych fantomach.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia


100001070610000107711000010786100001078910000107951000010828-1.jpgplakat dr bernert

ZAGROŻENIE STRESEM, WYPALENIEM ZAWODOWYM I AGRESJĄ WOBEC MEDYKÓW - EBOOK

Drodzy studenci,
nasza publikacja "Zagrożenie stresem, wypaleniem zawodowym i agresją wobec medyków" autorstwa dr Adama Bernerta i Marty Lewickiej-Pachniewicz dostępna również w wesji elektronicznej. Zachęcamy do lektury.
pdfZAGROŻENIE STRESEM, WYPALENIEM ZAWODOWYM I AGRESJĄ WOBEC MEDYKÓW - EBOOK

PODSUMOWANIE PROJEKTU „ZAGROŻENIE STRESEM, WYPALENIEM ZAWODOWYM I AGRESJĄ WOBEC MEDYKÓW - INNOWACYJNE METODY WSPARCIA”

logo projekt fv 1 mein studenckie kola naukowe tworza innowacje logo 1

Dnia 31.01.2023 Koło Naukowe Medicus zakończyło realizację projektu „Zagrożenie stresem, wypaleniem zawodowym i agresją wobec medyków - innowacyjne metody wsparcia”  realizującego zadanie w ramach pozyskanej dotacji ministerialnej „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Spotkanie podsumowujące badania poprowadził opiekun koła naukowego – dr n. społ. Adam Bernert.

Grupą docelową badań były pielęgniarki  oraz ratownicy medyczni  - osoby najbardziej zagrożone wypaleniem zawodowym i narażone na stres podczas okresu pandemii COVID-19.  Badania miały charakter etapowy: członkowie KN Medicus przygotowali autorski kwestionariusz ankiety, który wypełniła grupa 202 badanych. Następnie członkowie KN Medicus opracowali wyniki z wykorzystaniem oprogramowania oraz w oparciu o kwerendę prac naukowych o tematyce stresu i wypalenia zawodowego. Całość została zweryfikowana i oceniona merytorycznie przez eksperta zewnętrznego – specjalistę z zakresu psychologii. Wyniki badań zaprezentowano w  opracowanych materiałach dydaktycznych oraz monografii naukowej pt. „Zagrożenie stresem, wypaleniem zawodowym i agresją wobec medyków - innowacyjne metody wsparcia” autorstwa Adama Bernerta i Marty Lewickiej-Pachniewicz. Dzięki zamieszczeniu w monografii wskazówek dotyczących zarządzania stresem i wypaleniem zawodowym książka posiada walory nie tylko poznawcze, lecz również wdrożeniowe w postaci implikacji dla praktyki. Autorzy kładą również nacisk na wsparcie psychologiczne zawodów medycznych. Zadanie to realizuje Akademickie Biuro Karier
w postaci konsultacji psychologicznych oraz cyklicznych prelekcji. Podczas spotkań uczestnicy mają okazję zapoznać się z teorią dotyczącą zdolności interpersonalnych, jak również sprawdzić zdobyte umiejętności podczas psychodram.

Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: mgr Danuta Szopa – Kanclerz WSPS i prof. dr hab. n. med. Janusz Bohosiewicz – Rektor Uczelni, dr hab. n. med. i n. o zdr. Klaudiusz Nadolny prof. AŚ oraz mgr Piotr Szwedziński - Dyrekcja Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, dr n. med. i n. o zdr. Michał Kucap - pełnomocnik dyrektora WPR w Katowicach, mgr Konrad Wieczorek - kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego w Pszczynie oraz członkowie Koła Naukowego Medicus.

img 9377

img 9408 1 1img 9382img 9403img 9412img 9421img 9434

KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE

Przypominamy, iż w ramach projektu „Zagrożenie stresem, wypaleniem zawodowym i agresją wobec medyków – innowacyjne metody wsparcia”, prowadzimy konsultacje w zakresie wsparcia psychologicznego.

Marcin Bański – psychologii i psychoterapeuta będzie do Państwa dyspozycji
w poniedziałek 21.11.2022 r. w godzinach 800-1300

Osoby zainteresowane spotkaniem prosimy o kontakt pod adresem

Zachęcamy również do odwiedzenia strony naszego specjalisty : www.marcinbanski.pl

Zapraszamy!

BIBLIOTEKA WSPS WŁĄCZA SIĘ DO PROJEKTU KOŁA NAUKOWEGO MEDICUS

Biblioteka WSPS również włącza się do projektu „Zagrożenie stresem, wypaleniem zawodowym i agresją wobec medyków – innowacyjne metody wsparcia”.

Nasza Biblioteka pragnie zaoferować naszym studentom dostęp do serii audiobooków  pozwalających zwalczyć stres związany z zawodem. Jak współpracować z trudnym szefem? Jak poradzić sobie z manipulacją? Jak odzyskać poczucie satysfakcji? Jak radzić sobie w trudnych życiowych sytuacjach? Czy można obronić się przed toksycznymi osobami? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w naszych audiobookach. Zapraszamy!

na strone 1

AKTUALNOŚCI

Zanim odśpiewamy radosne Gaudeamus igitur luvenes dum sumus , chciałabym w imieniu Władz Uczelni jak i również Zarządu Koła Naukowego Medicus, serdecznie zaprosić dnia 27 października 2022 roku o godzinie 20:00 na spotkanie Koła Naukowego Medicus działającego przy Naszej Uczelni Wyższej Szkole Planowania Strategicznego. Spotkanie będzie miało charakter organizacyjno-zapoznawczy. Zapraszam wszystkich zainteresowanych jak również obecnych członków i sympatyków. Szczególnie zapraszam Wszystkich studentów pierwszorocznych do wstąpienia w Szeregi Młodych Naukowców Koła Naukowego Medicus. Z akademickim pozdrowieniem dr Adam Bernert Platforma Teams- zakładka Koło Naukowe Medicus-dołącz do spotkania

DZIAŁALNOŚĆ KOŁA

Koło Naukowe Medicus działające przy Wyższej Szkole Planowania Strategicznego to organizacja zrzeszająca studentów, w celu budowania potencjału naukowego studentów poprzez różne formy samokształcenia, zdecydowanie wykraczającego poza ramy standardowego procesu kształcenia.

 • Zapraszamy do członkostwa w Kole Naukowym Medicus - KNM wszystkich studentów, którzy pragną zaangażować się w życie naukowe Uczelni, a jednocześnie nie boją się kontaktu bezpośredniego z interesariuszami, chcą rozwijać umiejętność komunikacji i pozyskiwania materiałów naukowych z rzetelnych źródeł, a także otwarcie podchodzą do wszelkiego rodzaju akcji naukowych promujących zdrowie.
 • Członkostwo w KNM to nie tylko szansa na  życie w wirze innowacji naukowych, ale również budowanie naukowego wizerunku Uczelni, co w efekcie może w znaczący sposób punktować podczas oceny merytorycznej wniosków o przyznanie stypendium naukowego.
 • Działalność KNM to przede wszystkim warsztaty, treningi, spotkania dyskusyjne, konserwatoria. Planujemy rozwój w zakresie organizacji  konferencji, obozów naukowych, imprez i wyjazdów integracyjnych, także spotkań gościnnych z naukowcami z innych ośrodków akademickich.
 • Z uwagi na posiadanie dwóch Centrów Symulacji Medycznej najczęściej istotne miejsce w spotkaniach stanowią warsztaty doszkalające, prowadzone przez pracownkików WSPS, min. Piotra Szwedzińskiego - Pełnomocnika Dyrektora ds. Ratownictwa medycznego i Organizacji w Rejonowym Pogotowiu Ratunkowym w Sosnowcu oraz człona zarządu Polskiego Towarzystwa Ratowników Medycznych, a także Ireneusza Dzideczka i Karolinę Piotrowską w zakresie praktycznego zarządzania czasem w warunkach obciążenia psychicznego, komunikacji z pacjentem, czy też z dr Iwoną Kowalską - Śląskim Konsultantem Wojewódzkim w zakresie pielęgniarstwa epidemiologicznego.
  W ramach Koła Naukowego Medicus można uczestniczyć w warsztatach szkoleniowych z prawnikami specjalizującymi się w prawie medycznym - mecenasem Łukaszem Ćwienkowskim oraz mecenasem Sylwią Gil-Gut. W zakresie promocji zdrowia organizowane są warsztaty  z Joanną Wardengą, a dodatkowo intensywie współpracujemy ze Stowarzyszeniem Diabetyków oraz Warsztatami Terapii Zajęciowej "Otwarte Serca", co sprzyja budowaniu relacji i współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, jako interesariuszami Uczelni.
  Członkowie KNM aktywnie wspierają działalność Uczelni w iwentach tematycznych oraz dniach otwartych.
 • W ramach KNM Uczelnia i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków - Śląski Oddział Wojewódzki - uruchomiono w trakcie trwania pandemii telefoniczny punkt konsultacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
 • Tematy zajęć są ustalane na bieżąco, zgodnie z zainteresowaniem np.: analiza rytmów serca, postępowanie doskonalące medyczne czynności ratunkowe, poród w warunkach poza szpitalnych, zasady bezpieczeństwa epidemiologicznego w dobie pandemii czy tez realizowanie scenek z udziałem pacjenta standaryzowanego.
  Terminy spotkań dostępne po zalogowaniu do panelu studenta.
 • Serdecznie zapraszamy do rozwoju i budowania swojego potencjału oraz ponoszenia poziomu naukowego WSPS.

WYJAZD NAUKOWO-DYDAKTYCZNY

Dnia 20 lipca 2022 członkowie koła naukowego Medicus Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego skorzystali z możliwości wyjazdu naukowo-dydaktycznego do Krakowa.
Wyjazd studentów został sfinansowany ze środków własnych Uczelni, przeznaczonych na rozwój potencjału naukowego.
Młodzi naukowcy wraz z opiekunem koła dr. Adamem Bernertem zapukali do drzwi Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zapoznali się z historią farmacji oraz technikami i metodami sporządzania leków. Szczególne zainteresowanie wykazali zastosowaniem naturalnych metod leczenia - ziołolecznictwem.


k1 1  k2 1  k3 1

PROGRAM ”STUDENCKIE KOŁA TWORZĄ INNOWACJE"

Projekt pt. „Zagrożenie stresem, wypaleniem zawodowym i agresją wobec medyków – innowacyjne metody wsparcia”.

 • Celem  projektu jest przeprowadzenie przez studentów, członków Koła Naukowego, badań pozwalających na analizę zagrożeń dotyczących pielęgniarek i ratowników medycznych, a wynikających z obciążenia stresem, wypaleniem zawodowy oraz agresją ze strony interesariuszy opieki zdrowotnej. W ramach projektu studenci nabędą również kompetencje miękkie potrzebne do prowadzenia nadań naukowych i promocji ich wyników poprzez m.in. warsztaty, pracę w zespołach badawczych, wystąpienia publiczne.
 • Planowany okres trwania projektu: od 02.05.2022 do 31.01.2023
 • Kwota dofinansowania: 47 848,00 zł.
 • Autor projektu: dr Adam Bernert


  logo projekt KNmein studenckie kola naukowe tworza innowacje logo 1 1

 

STATISTICA

 W ramach projektu „Zagrożenie stresem, wypaleniem zawodowym i agresją wobec medyków – innowacyjne metody wsparcia” zakupiono dostęp do programu STATISTICA.
Dzięki dostępowi członkowie Koła będą mieli możliwość przeprowadzenia analizy statystycznej za pomocą specjalistycznego modułu analitycznego: Zestaw Medyczny. W jego skład wchodzą narzędzia ułatwiające i przyspieszające proces obróbki danych medycznych, począwszy od czyszczenia danych, poprzez ich analizę, aż po przygotowanie końcowego raportu. Aplikacja dostarcza również użytkownikowi szereg specjalistycznych narzędzi do opracowywania danych medycznych, w tym m.in. moduł Metaanaliza i metaregresja, a także ułatwiające specyfikację i ocenę modeli kreatory: regresji liniowej i regresji logistycznej.

Sprawdź jak się poruszać po programie, aby łatwiej definiować reguły poprawności danych: STATISTICA - zestaw medyczny

 

TESTY PSYCHOLOGICZNE

 W ramach projektu „Zagrożenie stresem, wypaleniem zawodowym i agresją wobec medyków – innowacyjne metody wsparcia” zakupiono komplet testów sygnowanych przez Pracownię Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

CINAHL COMPLETE - BAZA EBSCO

 

CINAHL Complete to kolejna baza w rodzinie produktów EBSCO i jest dostępna dla użytkowników od lipca 2022 r. 
Baza stanowi główne źródło informacji wykorzystywane do kwerendy Koła naukowego w związku z realizacją dofinansowanego z budżetu państwa projektu: "Zagrożenie stresem, wypaleniem zawodowym i agresją wobec medyków – innowacyjne metody wsparcia”.

CINAHL Complete rygorystycznie dobiera czasopisma o otwartym dostępie (OA), co zaowocowało rosnącą kolekcją 814 globalnych czasopism w modelu OA.Po walidacji i zakwalifikowaniu czasopism OA do bazy danych tworzone są dla nich wysokiej jakości indeksy tematyczne oraz precyzyjne linki pełnotekstowe. 

CINAHL Complete jest najobszerniejszą bazą pełnotekstową z zakresu pielęgniarstwa. Obejmuje takie dziedziny jak: pielęgniarstwo, biomedycynę, bibliotekoznawstwo z zakresu nauk o zdrowiu, medycynę alternatywną i 17 pokrewnych nauk o zdrowiu. Baza indeksuje ponad 5.400 i zawiera ponad 5.4 miliona rekordów z archiwami od 1937 roku. W bazie znajduje się pełny tekst ponad 1.400 czasopism indeksowanych w CINAHL. Oferuje dostęp do pełnej kolekcji anglojęzycznych czasopism i publikacji wydawanych przez American Occupation Therapy Association i American Diabetes Association oraz dostęp do książek z zakresu ochrony zdrowia, dysertacji z zakresu pielęgniarstwa, wybrane materiały konferencyjne, standardy opieki, programy do celów edukacyjnych, rozdziały książek i materiały audiowizualne. Baza zawiera przeszukiwalne cytowania z ponad 1.500 czasopism

Baza jest dodana na platformę EBSCOhost uczelni i dostęp do niej jest taki sam jak do innych baz EBSCO z adresów IP w sieci uczelni oraz przez login/hasło z komputerów domowych.