Studenci z kierunków pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne mieli niedawno niezwykłą okazję uczestniczenia w praktycznych zajęciach z obsługi drukarek 3D! Zajęcia odbyły się w ramach programu Erasmus podczas wyjazdu na praktyki do Dublina. Drukowanie elementów przestrzennych z różnych materiałów to rewolucja, która ma ogromny wpływ na medycynę, przemysł farmaceutyczny i edukację związaną ze zdrowiem.

Na drukarkach 3D mogą powstawać realistyczne modele anatomiczne całych układów lub poszczególnych organów. Wydruki mogą odzwierciedlać wygląd prawdziwych narządów z barwnym unerwieniem czy fakturą tkanki. Chirurdzy korzystają z modeli wykonanych na podstawie skanów USG lub RTG. Wierne kopie zajętych chorobą organów pozwalają lepiej zaplanować zabieg, co przekłada się na krótszy czas operowania i bezpieczeństwo pacjenta.

Druk 3D sprawdza również się w wytwarzaniu indywidualnych instrumentów operacyjnych. Wydruki z materiałów biokompatybilnych mogą być sterylizowane w autoklawie i są dopuszczone do kontaktu z tkanką.
Jesteśmi dumni z naszych studentów zaangażowanych w te innowacyjne zajęcia! Oby takie możliwości edukacyjne nadal inspirowały i kształtowały przyszłość naszych specjalistów.